+1 780 443-6050 office@kpkalberta.com

Ponad 170 tysięcy mieszkańców Alberty polskiego pochodzenia nazywa Albertę domem.
Wyrażając uznanie dla „wpływu i wkładu społeczności polskiej w Albertę”, w 2021 roku Legislative Assembly of Alberta ogłosiło drugą niedzielę czerwca Dniem Dziedzictwa Polonii Kanadyjskiej.


W tym roku wspominamy Pokolenie II Wojny Światowej – weteranów i cywilów, mężczyzn i kobiety oraz dzieci. Pokolenie, które należy sławić i nigdy o nim nie zapomnieć.

Ich historia zaczyna się w Polsce – pierwszym kraju, który walczył z nazistowskimi Niemcami oraz jedynym kraju, który we wrześniu 1939 roku został zaatakowany nie tylko przez Niemcy, ale także przez Rosję Sowiecką; pierwszym kraju, który się nie poddał; kraju o największym oporze i jedynym oporze ostatecznie uznanym za Alianckie Siły Zbrojne; jedynym kraju ze specjalnym obozem jenieckim tylko dla Polek w okupowanej przez Niemców Europie; jedynym państwie, które walczyło po stronie Aliantów na każdym froncie, na lądzie, morzu i w powietrzu od pierwszego do ostatniego dnia II Wojny Światowej.


A potem, jak na ironię jako jedyni nie mogli wrócić do domu, aby cieszyć się Paradą Zwycięstwa. Zamiast tego ich sojusznicy oddali ich kraj Związkowi Sowieckiemu, który ustanowił marionetkowy rząd komunistyczny. Stalin nazwał „faszystami” polski ruch oporu i siły, które walczyły na Zachodzie.
Tego określenia Putin używa wobec ukraińskiego rządu. W tym czasie ich potężnego oporu udzielamy wsparcia naszym ukraińskim przyjaciołom.


Nie mogąc wrócić do wolnego kraju, polscy weterani wraz z rodzinami szukali innego schronienia. Wielu przybyło do Alberty. Tutaj odbudowali swoje, zrujnowane przez wojnę, życie i wnieśli ważny wkład
w budowę naszej prowincji. To ich życie i ich historie chcemy uhonorować.


To wielka historia, z wieloma rozdziałami będzie można usłyszeć niektóre z nich.

Pisarka Irena Tomaszewski przedstawi „From the Snows of Siberia to the Snows of Kilimanjaro A children’s
Odyssey from Russian captivity to a variety of countries, cultures and unexpected acts of kindness ( Od śniegów Syberii do śniegów Kilimandżaro, Dziecięca odyseja z niewoli rosyjskiej do różnych krajów, egzotycznych kultur a wszędzie nieoczekiwane akty dobroci i życzliwości”),

Piątek, 9 czerwca o 19:00, The King’s University (Atrium), 9125 -50th Street, Edmonton